Przepisy
Zajęcia na UMK w semestrze zimowym 2020/21 będą prowadzone w formie zdalnej, chyba że ich charakter wymaga formy tradycyjnej. Szczegółowe informacje dotyczące zajęć zdalnych i tradycyjnych opublikowano na stronach internetowych wydziałów. Do 31 stycznia 2021r. prowadzenie zajęć praktycznych zostało zawieszone w związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju tzw. strefy czerwonej i kwarantanny narodowej.
Lektoraty i wykłady ogólnouniwersyteckie odbywają się tylko w formie zdalnej.
W roku akademickim 2020/21 w semestrze zimowym obowiązkowe zajęcia WF realizowane są wyłącznie w formie zdalnej. Uniwersyteckie Centrum Sportowe opublikowało instrukcję w tej sprawie, procedura zapisów w Collegium Medicum UMK znajduje się tutaj.
Prowadzenie zajęć zdalnych
Formy zajęć
Zajęcia mogą być realizowane w formie synchronicznej oraz asynchronicznej.
- Zajęcia synchroniczne to takie, w których jednocześnie uczestniczą prowadzący zajęcia i studenci. Zajęcia takie mogą być prowadzone z wykorzystaniem audiokonferencji, telekonferencji, czatu, połączenia za pomocą komunikatora itp.
- Zajęcia asynchroniczne to takie, w których studenci otrzymują materiały dydaktyczne, z którymi mogą zapoznać się bez bezpośredniego kontaktu z wykładowcą. W kształceniu asynchronicznym materiały dydaktyczne mogą mieć postać tekstów do czytania i analizy, prezentacji, podcastów (nagrań audio), filmów, baz danych itd. Materiały mogą być dostarczane np. z wykorzystaniem platformy Moodle, Ms Teams, e-maila. W ramach jednego kursu można korzystać z form synchronicznych i asynchronicznych. Zajęcia synchroniczne powinny odbywać się zgodnie z planem zajęć.
- Forma mieszana powala na prowadzenie zajęć zarówno synchronicznych jak i asynchronicznych.
Zajęcia praktyczne
- Zajęcia dydaktyczne o charakterze praktycznym, w okresie do 31 stycznia 2021 r. prowadzi się zdalnie (z wyjątkiem kierunków medycznych prowadzonych w Collegium Medicum, na kierunku weterynaria oraz na ostatnim semestrze studiów inżynierskich).
- Dziekani CM mogą podjąć decyzję o prowadzeniu niektórych zajęć praktycznych w formie stacjonarnej.
Prowadzący zajęcia
- powinien poinformować studentów o formie zajęć, terminie i formie konsultacji, zaktualizować sylabus w systemie USOS, informować o sprawach organizacyjnych i dawać informację zwrotną dotyczącą ich postępów w nauce,
- odpowiada za materiały dydaktyczne (ich zawartość i jakość) a także za udostępnianie ich zgodnie z przepisami prawa autorskiego. (link do informacji o szkoleniu z prawa autorskiego),
- powinien zarchiwizować materiały dydaktyczne, zadania, zaliczenia i egzaminy,
Egzaminy i zaliczenia końcowe
- Egzaminy i zaliczenia końcowe, zarówno ustne jak i pisemne, odbywają się w sposób zdalny. W wyjątkowych sytuacjach Dziekan może wyrazić zgodę na przeprowadzenie egzaminu lub zaliczenia z wykorzystaniem infrastruktury w siedzibie Uniwersytetu.
Studenci
- Jeśli z powodów technicznych lub braku sprzętu mają problem z uczestnictwem w zajęciach zdalnych mogą korzystać z infrastruktury uniwersyteckiej (dostęp do komputerów i Internetu).
- Są zobowiązani do uczestnictwa w zajęciach, na które są zapisani, na zasadach określonych przez prowadzącego w sylabusie.
Narzędzia
- Do kształcenia zdalnego mogą być wykorzystywane platformy Moodle, Microsoft Teams, system wideokonferencyjny BigBlueButton, poczta służbowa.
- Inne narzędzia mogą być wykorzystywane o ile Uniwersytet (lub poszczególne jednostki np. Wydział) posiada licencję lub inne umowy z dostawcami usług.
Opracowanie na podstawie: